Jeszcze chwila i banknoty zobaczysz tylko w muzeum?

W Sztokholmie już teraz za gotówkę nie kupi się biletu do metra. Nieuchronnie zbliża się moment, w którym gotówka odejdzie do muzeum ustępując całkowicie miejsca płatnościom cyfrowym. Polacy jeśli nie pierwszymi, to na pewno nie będą ostatnimi. Już teraz chętniej płacimy bezgotówkowo niż Niemcy, Hiszpanie czy Francuzi. Jak wynika z nowego raportu Retail Bank Research, liczba zrealizowanych płatności bezgotówkowych na świecie wzrosła w latach 2011-2015 o 52 proc. Do 2021 roku tempo ich przyrostu ma być jeszcze szybsze i wynosić 55 proc. Wbrew pozorom Polska nie odstaje pod względem szybkości wypierania papierowego pieniądza od rozwiniętych, zachodnich rynków. Potwierdzają to dane Narodowego Banku Polskiego – w 2010 roku wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 89,8 miliarda złotych. Pięć lat później kwota ta poszybowała już do wartości 182,8 mld zł. Podobnie jest z liczbą takich transakcji, która w tym czasie wzrosła ponad dwukrotnie: z 2,3 mld rocznie do 4,7 mld w 2015 r.

Polska szybsza od Niemiec, Włoch i Hiszpanii Jest to tempo, które stawia Polskę w europejskiej czołówce pod względem zmiany nawyków płatniczych. Włoska firma doradcza Ambrosetti postanowiła przeanalizować dynamikę odchodzenia od tradycyjnych metod zawierania transakcji na rzecz płatności realizowanych przy pomocy kart i urządzeń mobilnych. Na potrzeby badania opracowała „prędkościomierz” transformacji nawyków europejskich konsumentów.

Banknoty pójdą do muzeum To właśnie w Szwecji w 1661 roku wyemitowano pierwsze w Europie papierowe środki płatnicze, nazwane potem banknotami. Zawierające znaki wodne i ręczne podpisy ośmiu wysokich urzędników bankowych Korony, zrewolucjonizowały sposób dokonywania transakcji na Starym Kontynencie. Szwecja była więc prekursorem gotówki i bardzo wiele wskazuje na to, że również jako pierwsza odejdzie od tej stosowanej przez setki lat metody płatności. – W Sztokholmie nie można już kupić biletu do metra przy użyciu gotówki, a sprzedawcy są obligowani przez rząd do tego, by odmawiać płatności tradycyjnymi metodami. Według szwedzkiego banku narodowego Sveriges Riksbank transakcje gotówkowe stanowiły jedynie 2 proc. wszystkich operacji finansowych w kraju w minionym roku, a według prognoz ich udział spadnie nawet do 0,5 proc. w 2020 roku. To chyba najbardziej wymowny europejski przykład przeniesienia wszystkich operacji finansowych do modelu cyfrowego, napędzany w znacznym stopniu przez trend płatności mobilnych – dodaje Tomasz Galas.

Źródło: Strefa Biznesu – Jeszcze chwila i banknoty zobaczysz tylko w muzeum

Zródło tekstu; Strefa Biznesu – Jeszcze chwila i banknoty zobaczysz tylko w muzeum