Profil Zaufany: czekamy na drugi milion!

Ponad milion obywateli ma już Profil Zaufany (eGO), narzędzie umożliwiające korzystanie z e-usług administracji publicznej. Przeszło 300 tys. Profili zostało założonych bez wychodzenia z domu, z użyciem bankowości elektronicznej.

Według najnowszych statystyk (stan na 11 lipca, godzina 15:00) wszystkich PZ jest dokładnie 1 002 895, z czego 304 299 zostało założonych z poziomu e-konta w banku. Oznacza to, że liczba Profili podwoiła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. A jeśli ta dynamika utrzyma się, z końcem roku 2017 liczba obywateli mających PZ przekroczy 1,5 mln.

To właśnie współpraca z bankami okazała się strzałem w dziesiątkę. Poprzez bankowość internetową Profile można zakładać zaledwie od października 2016 r. Pionierem był PKO BP, a kolejnymi bankami, które wprowadziły taką opcję były ING (w grudniu), Millenium (w styczniu) oraz Pekao SA. (w maju). W najbliższych tygodniach do tego grona dołączy mBank oraz BZ WBK, a w dalszej kolejności inne banki.

Oczywiście PZ można nadal zakładać w tradycyjny sposób, aktywując go podczas osobistej wizyty w jednym z wybranych urzędów. Ale to właśnie opcja z bankowością online najbardziej spełnia potrzeby obywateli. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy w ten sposób powstało ok. 200 tys. nowych Profili Zaufanych.

Każdy, kto ma to narzędzie może korzystać z licznych e-usług udostępnionych na platformie ePUAP (wysyłanie pism ogólnych do urzędów, dopisywanie do spisu wyborców), ale też z systemu PUE (zaświadczenia lekarskie, deklaracje i składki do ZUS, sprawdzanie wysokości składek).

PZ to także szereg e-usług dla przedsiębiorców (m.in. rejestracja i zawieszanie działalności gospodarczej) oraz dla wszystkich obywateli (np. wnioski o dowód osobisty czy odpisy aktów stanu cywilnego).

Nasz Departament Usług Cyfrowych we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji już pracuje nad kolejnymi e-usługami. Liczymy, że szczególną popularnością będą się cieszyć te, udostępniane w ramach budowy bazy CEPiK 2.0 (jak usługa „Sprawdź swoje punkty karne”) oraz rozwoju Systemu Rejestrów Państwowych.

Profil Zaufany powoli staje się must have dla każdego, kto korzysta z internetu.  

źródło tekstu: https://www.coi.gov.pl/artykul/profil-zaufany-czekamy-na-drugi-milion.html